ABS Luggage Set 3pcs Camouflage Dark Green
Art.-Nr. 49842-GRCustoms tariff number 42021250
on stock
ABS Luggage Set 3pcs Camouflage Dark Green
1 VE (minimum order quantity) =
Couldn't load pickup availability
An attractive suitcase set with a visually and tactilely very appealing 3D textured surface designEquipped with 4 double wheels, a combination lock, and a divided interior, these suitcases reliably and comfortably accompany every trip.
| Feature | Details |
|---|---|
| Collection | Camouflage (dark green) |
| Color / design | Camouflage pattern in dark green with 3D textured surface |
| Type of luggage | Hard luggage suitcase set |
| Material | ABS hard shell |
| Wheel system | 4 double wheels, 360° rotatable |
| Lock type | Integrated combination lock |
| Handles | Multi-stage telescopic handle, carrying handles on top & side |
| Interior lining | Lined interior, packable on both sides |
| Features | Visually striking camouflage design, sturdy and durable |
| Set contents | Suitcases in sizes S, M, and L |
Size S
| Feature | Details |
|---|---|
| External dimensions (LxWxH) | approx. 55 x 40 x 20 cm |
| Volume approx. | approx. 42 L |
| Weight | approx. 2.60 kg |
Size M
| Feature | Details |
|---|---|
| External dimensions (LxWxH) | approx. 66 x 45 x 26 cm |
| Volume approx. | approx. 70 L |
| Weight | approx. 3.40 kg |
Size L
| Feature | Details |
|---|---|
| External dimensions (LxWxH) | approx. 76 x 49 x 30 cm |
| Volume approx. | approx. 100 L |
| Weight | approx. 4.40 kg |
Features:
suitcase shells made of durable ABS
lined interior / packable on both sides
multi-stage telescopic trolley handle
4 double wheels (360° rotation)
integrated combination lock
- Minimum order value only 250.00€
- short delivery times, fair prices
- freight free within Germany from a goods value of €2,000.00
